Gå tillbaka till webbplatsen

Nu är vi steget närmare att bli en utsläppsfri trafikskola

· Senaste nytt,Information

From nu kommer Silverdal Trafikskola bli elektrisk inom en av våra behörigheter nämligen AM. Vi välkomnar därför 2 nya bekantskaper i vår fordonsflotta nämligen Yadea Z3. En helt elektrisk moped med minimal miljöpåverkan och som tål hela 12 mil innan den behöver laddas. Det är samma typ av batteri som sitter i Tesla Model S så det är välprövat och vi spår en ljus och grön framtid med den tillsammans med oss på Silverdal Trafikskola.

Vill ni vara lika smarta som vi finner du samma moped som vi utbildar med på Sulas i Uppsala och Strängnäs=)

 

Alla inlägg
×

Nästan klar...

Vi har precis skickat ett mejl till dig. Klicka på länken i e-postmeddelandet för att bekräfta din prenumeration!

OK