Gå tillbaka till webbplatsen

Silverdal Trafikskola en förebild?

Stolta lärare kan titulera sig "experter" i ämnet NPF under ledning av Attention.

För en tid sedan ombads vi att vara "experter" för andra trafiklärare som tilsammans med Attention i Kronobergs län anordnade en stor presentation i ämnet NPF. Många trafiklärare idag möter en växande grupp inom NPF och verktygen är många gånger baserade på fakta böcker och i viss mån icke existerande material. Vi kommer att via länk ägnas tid för att presentera oss och berätta om vår verksamhet och varför vi helt valt att plocka bort den manuella bilen i vår utbildning. Vi återkommer och uppdaterar löpande efter vår presentation som görs via länk från hjärtat av Dalarna under ledning av Attention, riksförbundet för neurpsykiatriska funktionsvariationer.

Läs mer om Attention och deras arbete för de människor inom NPF? Klicka på länken nedan!

Alla inlägg
×

Nästan klar...

Vi har precis skickat ett mejl till dig. Klicka på länken i e-postmeddelandet för att bekräfta din prenumeration!

OK